Vuoden Nuuskut

OuNou-Nuusku (monipuolisin noutaja)

2017 sknn FI TVA Filurin Fink om. Piritta Pärssinen

2016 lbn Lilymoon Crazy Daisy ''Valo'' om. Kati & Jouni Heikkinen, Raahe

2015 lbn FI JVA & MVA EE MVA Strongline´s Quilda “Tinja” om. Päivi Saikkonen

2014 skn Flathounds Expect Fire "Oodi", om. Henna Mikkonen, Oulu

2013 knn Ruokorapseen Aurora "Peppi", om. Teija Hemmilä, Oulu

2012 lbn Dark Water’s Cantillon Iris "Tuuli", om. Riitta Heikkinen, Oulu

2011 Sknn Flatterhaft Du och Jag "Hellevi", om. Piritta Pärssinen, Oulu

2010 sknn Chiccoxen Hullabaloo "Selma", om. Piritta Pärssinen, Oulu

2009 sknn Chiccoxen Hullabaloo "Selma", om. Piritta Pärssinen, Oulu

2008 lbu Boompaw's Ruddy Duck "Erki", om. Taina Kytölä & Juha Pelttari, Raahe

2007 lbu Boompaw's Ruddy Duck "Erki", om. Taina Kytölä & Juha Pelttari, Raahe


 

NOME-Nuusku (v. 1992 asti metsästysnuusku)

2017 lbu FI KVA, NM-15, Namusillan Heinähukka ''Nas'' om. Pekka Laurikkala

2016 lbu FI KVA, NM-15, Namusillan Heinähukka ''Nas'' om. Pekka Laurikkala

2015 lbn Masterkeys Fix Jezebel "Lempi", om. Terhi ja Antti Honkarinta, Oulu

2014 lbn Justlike Albireos Glow "Likka", om. Terhi ja Antti Honkarinta, Oulu

2013 lbu Arwolan Alpertti, om. Arto Ollikainen , Kuusamo

2012 knn Goldgingers Red Hot Pepper "Rose", om. Miia Valkama, Muhos

2011 lbu Blackthorn Bion "Laslo", om. Tomi Sarkkinen, Oulunsalo

2010 lbu Blackthorn Bion "Laslo", om. Tomi Sarkkinen, Oulunsalo

2009 lbu Blackthorn Bion "Laslo", om. Tomi Sarkkinen ja Mika Lappalainen, Oulunsalo

2008 lbu Reminds Justin Black "Ookke", om. Vuokko ja Teijo Matero

2007 lbn Alma "Alma", om. Petri Ollikainen; Oulunsalo

2006 lbn Alma "Alma", om. Petri Ollikainen, Oulunsalo

2005 kku Vilsan's Nordanvind, om. Petri Paavola

2004 kku Vilsan's Nordan Vind, om. Petri Paavola

2003 lbu Firepoint's Laughing Larry, om. Timo Luomanen

2002 lbu Hallahanhen Rellu , om. Vesa Kallinen

2001 lbu Firepoint's Laughing Larry, om. Timo Luomanen

2000 lbu Seitin Capone, om. Mervi Ripatti

1999 kku Curlicues Hot Pepper, om. Hilkka Lindberg, Reisjärvi

1998 kku Curlicue's Hot Choice, om. Petri Paavola, Tyrnävä

1997 lbn Sirmakan Dolore, om. Eija & Pentti Åman, Oulunsalo

1996 lbn Sirmakan Dolore, om. Eija & Pentti Åman, Oulunsalo

1995 lbn FIN KVA Sirmakan Dolore, om. Eija & Pentti Åman, Oulunsalo

1994 lbu Ontario, om. Teijo Matero, Revonlahti

1993 lbu SF KVA NM-93 Ethusan Paholainen, om. Teijo Matero, Tyrnävä

1992 lbu SF KVA Yelmerin Hector, om. Markku Sippari, Tyrnävä

1991 lbn Ethusan Koltiainen, om. Raija Matikainen, Talviainen

1990 lbu SF KVA Falcon Of Drakeshead, om. Raija Matikainen, Talviainen

1989 lbu SF&N KVA SF MVA Ethusan Yliveto, om. Raija Matikainen, Talviainen

1988 lbu SF & N KVA Drakeshead Wade om. Pentti Åman

1987 lbu Drakeshead Will, om. Veli Erkki Haataja


 

TOKO-Nuusku (v. 1992 asti tottelevaisuusnuusku)

2017 lbu Sidewild Xmas Rudolf ''Ruffe'' om. Oona Mönttinen

2016 lbu Sidewild Xmas Rudolf ''Ruffe'' om. Oona Mönttinen

2015 lbn Lilymoon Crazy Daisy, om. Kati & Jouni Heikkinen

2014 knn Goldgingers Red Hot Pepper "Rose", om. Miia Saxholm, Muhos

2013 knn Ruokorapseen Aurora "Peppi", om. Teija Hemmilä, Oulu

2012 knn Ruokorapseen Aurora "Peppi", om. Teija Hemmilä, Oulu

2011 skn Chiccoxen Hullabaloo "Selma", om. Piritta Pärssinen, Oulu

2010 skn Chiccoxen Hullabaloo "Selma", om. Piritta Pärssinen, Oulu

2009 Lbn Jummi-Jammin Nightwish "Opri", om. Teija Hemmilä

2008 skn Chiccoxen Hullabaloo "Selma", om. Piritta Pärssinen, Oulu

2007 skn Chiccoxen Hullabaloo "Selma", om. Piritta Pärssinen, Oulu

2006 skn Chiccoxen All By Myself "Masu", om. Piritta Pärssinen, Oulu

2005 skn Chiccoxen All By Myself, om. Piritta Pärssinen, Oulu

2004 skn Chiccoxen All By Myself, om. Piritta Pärssinen, Oulu

2003 skn Chiccoxen All By Myself, om. Piritta Pärssinen, Oulu

2002 skn Chiccoxen All By Myself, om. Piritta Pärssinen, Oulu

2001 nsu Mintramain Brutus, Lauri Anttonen

2000 skn Chiccoxen All By Myself, om. Piritta Pärssinen, Oulu

1999 skn Muscatel, om. Piritta Pärssinen, Oulu

1998 skn Muscatel, om. Piritta Pärssinen, Oulu

1997 knu Mellan Jerry Cotton, om. Heidi Immonen, Oulu

1996 knu Mellan Jerry Cotton, om. Heidi Immonen, Oulu

1995 knu Solstrimmans Reggae, om. Anne Kyllönen-Aho

1994 lbu Puuhakas Blackjack, om. Jaana Puhakka, Oulu

1993 knn Myriam Headline, om. Marja Mallat, Oulu

1992 knn Junninojan Ponves, om. Pasi Sirola, Vihanti

1991 knn Susan, om. Ilpo ja Sari Harju, Raahe

1990 sku SF M & TVA Merjun Nuhanenä, om. Pekka Jyrinki, Oulainen

1989 knu SF TVA Frederik, om. Kaija Jämsä, Muhos

1988 knu Mellan Anthony, om. Jorma Hongisto

1987 lbu Mailiksen Feelix, om. Matti Aho


 

AGI-Nuusku

2015 sku Flathounds Expect Fire "Oodi", om.Henna Mikkonen, Oulu

2014 skn Flathounds Expect Fire "Oodi", om. Henna Mikkonen, Oulu

2013 nsu Tollerbay Zorba By Quinn, om. Nea Lindfors

2012 skn Emkristinas Bark At The Moon "Unni", om. Henna Mikkonen, Oulu

2011 skn Emkristina's Bark At The Moon "Unni", om. Henna Mikkonen, Oulu

2010 skn Emkristina's Bark At The Moon "Unni", om. Henna Mikkonen, Oulu

2009 skn Emkristina's Bark At The Moon "Unni", om. Henna Mikkonen, Oulu

2008 skn Emkristina's Bark At The Moon "Unni", om. Henna Mikkonen, Oulu

2007 skn Emkristina's Bark At The Moon "Unni", om. Henna Mikkonen, Oulu

2006 nsn Mäkiharjun Joulun-Odotus "Rosa", om. Mirka Haavikko

2005 skn Sniffen's Solea, om. Päivi Männistö

2004 skn Sniffen's Solea, om. Päivi Männistö

2003 skn Sniffen's Solea, om. Päivi Männistö

2002 skn Muscatel, om. Piritta Pärssinen, Oulu

2001 skn Muscatel, om. Piritta Pärssinen, Oulu

2000 skn Muscatel, om. Piritta Pärssinen, Oulu

1999 skn Muscatel, om. Piritta Pärssinen, Oulu

1998 knu Mellan Jerry Cotton, om. Heidi Immonen, Oulu

1997 knu Mellan Jerry Cotton, om. Heidi Immonen, Oulu

1996 knu Mellan Jerry Cotton, om. Heidi Immonen, Oulu


 

MEJÄ-Nuusku (v. 1992 asti jäljestämisnuusku)

2017 lbu POHJ JVA Fiin Land Rover om. Kaisa Rimpiläinen

2016 knu FI JVA Ruokorapseen Bono ''Bono'' om. Hanna Niskanen

2015 lbu POHJ JVA Saskian Foxtrot om. Kaisa Rimpiläinen

2014 lbn Dark Water’s Cantillon Iris “Tuuli”, om. Riitta Heikkinen, Oulu

2013 lbu Saskian Foxtrot, om. Kaisa Rimpiläinen

2012 lbn Dark Water’s Cantillon Iris "Tuuli", om. Riitta Heikkinen, Oulu

2011 Lbu Hietsun Game Boy "Veikka" om. Vuokko ja Teijo Matero, Tyrnävä

2010 Lbu Saskian Foxtrot "Foxi", om Kaisa Rimpiläinen, Vihanti

2009 lbn Boompaw' s Baikal Teal "Noora", om. Taina Kytölä ja Juha Pelttari

2008 knn Vassruggens Njorun Allvismal "Alvis", om. Elisa Pietarila ja Pasi Vähäkuopus

2007 knn Vassruggens Njorun Allvismal "Alvis", om. Elisa Pietarila ja Pasi Vähäkuopus

2006 lbn Strongline's Funky, Om. Kai ja Päivi Saikkonen

2005 nscu Mäkiharjun-Huoleton Hemmo, om. Minna ja Mika Martikkala

2004 nscu Mäkiharjun Huoleton-Hemmo, om. Minna Silvola

2003 knu Popedus, om. Riitta Heikkinen, Oulu

2002 knu Popedus, om. Riitta Heikkinen, Oulu

2001 knu Popedus, om. Riitta Heikkinen, Oulu

2000 lbn Yleper's Snowball, om. Helena Jussinniemi

1999 lbn Yelper's Snowball, om. Helena Jussinniemi

1998 lbn Bubbling Wilhelmina, om. Marita Merviö & Ulla-Maija Lumme, Tupos

1997 lbn Yelper's Snowball, om. Helena & Kalervo Jussinniemi, Pyhäsalmi

1996 lbn Yelper's Snowball, om. Helena & Kalervo Jussinniemi, Pyhäsalmi

1995 lbn FIN JVA JM-93 Artistico Furlana, om. Marita Merviö, Tupos

1994 lbn SF JVA Ethusan Dorka Donna, om. Jukka Välitalo, Oulu

1993 lbn FIN JVA JM-93 Artistico Furlana, om. Marita Merviö, Tupos

1992 sknn SF M&JVA Flatts Lucky Quite, om. Ritva Lehmus, Oulu

1991 lbn FIN JVA Artistico Furlana, om. Marita Merviö, Tupos

1990 skn SF J&MVA Flatts Lucky Quite, om. Ritva Lehmus, Oulu

1989 lbu HIRO, om. Olavi Koskinen, Liminka

1988 lbu HIRO, om. Olavi Koskinen, Liminka

1987 lbn Furlana, om. Marita Merviö

 

KAUNEIN-Nuusku

2017 lbu FI MVA, VV-17, HeVW-17 Tawastway's Nordic Fox om. Essi Häikiö

2016  knn FI MVA EE MVA NO MVA HeJW-13 HeW-13 PMJV-13 PMV-13 JV-13 V-14 HeW-15 Riverside Fellow´s Child Of Sun Rise “Helmi”, om. Marita Kivimäki

2015 knn FI MVA EE MVA NO MVA HeJW-13 HeW-13 PMJV-13 PMV-13 JV-13 V-14 HeW-15 Riverside Fellow´s Child Of Sun Rise “Helmi”, om. Marita Kivimäki

2014 knn Riverside Fellow's Child of Sun Rise om. Marita Kivimäki 

2013 knn Perfect Beast Thanks Again, om. Birgitta Immonen, Oulu

2012 knn Perfect Beast Thanks Again, om. Seppo Immonen, Oulu

2011 kku Cimramin Fontana, om. Sini Tuokila, Muhos

2010 kkCimramin Faramalla "Keeyah" om. Paula Sarkkinen, Oulu

2009 knn Terra Antyda Sani Relica "Salma", om. Inka Labba, Oulu

2008 chnu Batzi's Arnac Merlin "Vili", om. Marjaana ja Ari Siltakoski

2007 chnu Batzi's Arnac Merlin "Vili", om. Marjaana ja Ari Siltakoski

2006 kku Cimramin Choko, om. Anu Ollila

2005 kkn Springcurl Agneta, om. Paula Sarkkinen

2004 kkn FIN MVA V-04 Caballus Que Sera, om. Olavi Koskinen & Päivi Erkko-Koskinen

2000 knu Mellan Lord Macoy

2003 knu Dream Max Drop Zone, om. Sari & Ilpo Harju

2002 knu Dream Max Drop Zone, om. Sari & Ilpo Harju

2001 lbn Mailiksen Lumikki, om. Maissi Lappeteläinen

1999 lbn Mailiksen Lumikki, om. Maissi Lappeteläinen

1998 lbn Mailiksen Lumikki, om. Maissi Lappeteläinen

1997 knu Hiekkakankaan Za-Za-Sunny, om. Sari & Ilpo Harju

1996 knu Hiekkakankaan Za-Za-Sunny, om. Sari & Ilpo Harju

1995 knn FIN MVA Mäntypirtin Juliette, om. Marjaana Pohjalainen

1994 knn FIN MVA Mäntypirtin Juliette, om. Marjaana Pohjalainen

1993 knn Hiekkakankaan Prima-Dolly, om. Sari & Ilpo Harju

1992 knu SF MVA Dream Max Summer Bear, om. Marjut & Pertti Nieminen

1991 kku V-91 Oak's Orestes, om. Päivi Erkko

1990 knu Mellan Anthony, om. Jorma Hongisto

1989 knu Mellan Anthony, om. Jorma Hongisto

1988 knu Cardamon Tarragon, om. Jaana Hirvonen

1987 knu Of Stigellhouse Merrick, om. K ja J Vatanen


 

Oulun Seudun Nuusku 1986

lbu SF & N KVA DRAKESHEAD WADE, om. Pentti Åman